X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

QR kod (karekod) nedir? Nasıl Oluşturulur.?

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımQR kod (karekod) nedir? Nasıl Oluşt...

Karekod olarak da anılan QR kodlar ile web sitenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha erişilebilir hale getirin. Müşterilerinizle daha yaratıcı bir şekilde etkileşim kurun. 

"Hızlı yanıt kodu"nun kısaltması olan QR kodu (karekod), verilerle kodlanmış iki boyutlu bir barkod türüdür. Japon barkod geliştiricisi Denso Wave tarafından 1994 yılında geliştirilen bu kod, eski barkod türlerinin sınırlamalarını iyileştirmek için tasarlanmıştır. Bir QR kodu daha fazla bilgi içerebilir ve her yönden taranabilir. 

QR kod oluşturma araçları, sağlanan bir URL'nin alfanümerik düzenlemesini benzersiz iki boyutlu bir kare düzenlemesine çevirir. Bu kareler tarandığında, optik tarayıcı bunları URL'nin orijinal biçimine göre yeniden düzenler.

Ücretsiz QR kod oluşturmak için arama motorlarındaki ücretsiz servislerden faydalanabilirsiniz veya Canva'nın QR kod oluşturma aracını kullanın. Canva düzenleme panelinin en solundaki araç çubuğunda "Daha Fazla" seçeneğine ve ardından seçenekler arasında "QR Kodu" seçeneğine tıklayarak bu işleve erişin. Öne çıkarmak istediğiniz web sitesinin veya içeriğin URL'sini yazın ve özel karekodunuzun düzende görünmesini bekleyin.

Barkod tarayıcınız yok ise; akıllı telefon, tablet veya bilgisayar kamerası kullanarak bir QR kodu tarayarak okutabilirsiniz. Cihazınızın kamerasını QR koduna doğrultun ve çerçevede ortalandığından emin olun. Kamera odaklandıktan sonra hemen karekodu taramaya başlayacaktır. Ekranda, QR koduna gömülü URL bağlantısını açmak için izninizi isteyen bir bildirim görünecektir. Onaylamak için tıklayın ve öne çıkan web sitesine yönlendirileceksiniz.


G-E14EGM17R7 Top